Forsvarsministeriets Auditørkorps udgiver i dag årsberetningen for 2025, der kan læses ved at klikke her.

 

Det kan oplyses, at der i 2025 blev oprettet 778 nye straffesager, hvilket er over niveauet for 2024. Der har samtidig været et fald i antallet af sanktioner (personsager) i beretningsåret, hvor der er udmålt en sanktion i 346 personsager. Dette skal dog sammenholdes med den fortsatte tendens til, at en række enkeltpersoner er ansvarlige for flere forhold. 

 

Auditørkorpset har også i 2025 haft et særligt fokus på sager vedrørende misbrug af euforiserende stoffer og krænkende adfærd.

 

Sagsområderne og udviklingen i antallet af sanktioner er nærmere beskrevet i beretningens afsnit om særlige fokusområder i 2025.

 

Der henvises i øvrigt til årsberetningen, der i lighed med tidligere år, indeholder en beskrivelse af et bredt udvalg af årets øvrige undersøgelser og afgørelser.

 

Eventuelle spørgsmål kan rettes til generalauditør Lars Stevnsborg eller vicegeneralauditør Morten Nielsen på telefon 7281 1040.